| | |
قال الرسول(ص):مُداراةُ النّاسِ نِصْفُ الإیمانِ، وَ الرِّفقُ بِهِْم نِصْفُ العَیْشِ.؛ مدارا کردن با مردم نيمى از ایمان است و ملاطفت با آنان نيمى از زندگی.


  چاپ        ارسال به دوست

معاونت فرهنگی تربیتی

جامعه المصطفی العالمیه به عنوان یک نهاد علمی با الهام از آموزه‌های قرآنی [و نیز تأسی از میراث و سنت حسنه حوزه های علمیه،] فعالیت های علمی خود را همواره بر ارکان اساسی تعلیم و تربیت استوار نموده است که علاوه بر گسترش علم ودانش، تزکیه و معنویت را از رسالت و اهداف مهم خویش می‌داند؛ بدین جهت معاونت تربیتی و فرهنگی از پایه‌های مهم در ساختار و تشکیلات جامعه المصطفی العالمیه(ص) است که با شرح وظایف مشخص و نظامنامه مترقی در راستای توسعه فرهنگ ناب اسلامی و تربیت و تعالی دانش پژوهان تلاش می‌ورزد.
معاونت فرهنگی و تربیتی واحد آموزشی جامعه المصطفی در کابل نیز افتخار دارد رسالت حساس خویش را در راه رسیدن محصلین عزیز به معنویت و کمال به انجام رساند؛ به منظور معرفی این معاونت به برخی از امور و برنامه های فرهنگی و تربیتی که در حال انجام و یا در دست اقدام است اشاره می گردد.
* صدور فصلنامه فرهنگی و تربیتی (نشریه داخلی)؛ واحد آموزشی جامعه المصطفی به هدف رشد و پرورش استعدادها، نهادینه کردن فرهنگ قرآنی و اسلامی، ارایه و شناسایی الگوهای علمی و تربیتی و تبلیغ و اطلاع رسانی امور و برنامه های خود، نیازمند نشریه داخلی است که بتواند زمینه رشد و شکوفایی توانایی‌های محصلین محترم درحوزه های مختلف بویژه امر مهم نویسندگی و مهارت ها را فراهم سازد؛ در این رابطه کارهای مقدماتی آن صورت پذیرفته است و بزودی ان شاءالله به انجام خواهد رسید.
* فعال سازی دارالقرآن؛ ازآنجا که رویکرد جامعه المصطفی در عرصه های مختلف، مبتنی بر توجه و اعتماد به قرآن کریم و معارف والای آن می باشد، این معاونت تلاش می کند در راستای مهجوریت زدایی از قرآن، زمینه أنس محصلان با این کتاب الهی و آشنایی آنان با فنون و مهارت‌های قرائت و درک مفاهیم و پیام‌های آن را فراهم نماید بدین منظور دارالقرآن در محل واحد آموزشی فعال گردیده و با زمانبندی مشخص به برنامه ریزی قرآنی و ارایه خدمات به دانشجویان علاقه مند می پردازد.
* کلاسهای کاربردی و دانش افزایی برای اساتید، محصلان و همکاران ؛ توجه به امور کیفی از مؤلفات مهم تاثیرگذاری و پیشرفت هر مجموعه می باشد؛ در این راستا معاونت فرهنگی و تربیتی اقدام به برگزاری کلاسهای کاربردی و دانش افزایی نموده است.
* ایجاد دفتر مشاوره؛ بدون تردید امر مهم تربیت و جهت دهی محصلان در مسیر صحیح و اسلامی نیازمند برخورد و تعامل علمی و اسلامی است بنا بر این کمک به محصلین و حمایت از آنان در برابرآسیب ها بدون استفاده از فرد متخصص و متخلق چندان سود مند نخواهد بود بدین جهت معاونت فرهنگی و تربیتی با وجود استفاده از اساتید موجود برای برگزاری کلاس مشاوره و نیز ارایه مشاوره تاکنون، مصمم به ادامه کمک و ارایه خدمات مشاوره ای بهتر با ایجاد دفتر مشاوره به صورت مستقل و مشخص می باشد.
* تشویق همکاران و محصلان؛ تقدیر و تشویق یکی از راهکارهای مهم تربیت و علاقه مندی و رشد کمی و کیفی هرکاری است وبدون شک مسئولان، همکاران و محصلانی که در این مرکز مبارک حضور دارند، شایسته سپاسگزاری می باشند که این امر با برنامه ریزی معاونت و حمایت مسئولان محترم عملی می گردد.
امور ذیل از دیگر برنامه های این معاونت می باشد:
* برگزاری مسابقات و نشست های فرهنگی و تربیتی به مناسبت های مختلف جهت تبادل اندیشه ها و نظریات در موضوعات مناسب و ارایه راهکار های مبتنی بر مبانی و منابع دینی و نیز بسط معارف و تفکر دینی و اهلبیت(ع) و تقریب مذاهب اسلامی.
* همکاری در فرایند و اجراء برنامه ها و مسابقات فرهنگی و تربیتی که ازسوی دفتر نمایندگی طراحی و اجرا می گردد.
* پیگیری و نظارت امور تربیتی محصلان در راستای همسویی، آرامش و صمیمیت بیشتر.
* برگزاری مراسم و محافل مذهبی و ملی جهت بزرگداشت و ترویج شعایر اسلامی و مذهبی در راستای تعمیق شناخت و ارتقاء بینش و تحلیل نسبت به پدیده های تاریخی و دینی.
* همکاری در صورت نیاز با معاونت های دیگر واحد آموزشی با توجه به اولویت برنامه ها و هماهنگی و همکاری مجموعه.
* ارزیابی اساتید در هر ترم یکبار با معیارهای مهم و جامع علمی-پژوهشی، روشی -مهارتی و رفتاری و تاثیرگذاری؛ و همچنین جمع بندی و ارایه نتایج به معاونت محترم آموزش و ریاست محترم مرکز اموزشی.
* تبلیغات و تزیین به مناسبت های مختلف.
* آماده سازی فضا ومحیط فرهنگی و تربیتی از طریق پوسترها، اطلاعیه ها و تابلوها.
* شنا سایی نخبگان و فعالان عرصه های فرهنگی، مدیریتی، آموزشی، قرآنی و پژوهشی جهت تشویق، راهنمایی و استفاده از آنها در صورت نیاز.
* شناسایی حافظین قرآن کریم و معرفی آنان به مسئولان.
* برگزاری اردوهای علمی و تفریحی جهت ارج گذاری به فعالیت و زحمات مسئولین ، اساتید و محصلین و معارفه و تقویت روحیه همکاری و فعالیت های جمعی.
* فراهم سازی زمینه و فضای مناسب برای فعالیت های ورزشی به هدف تامین سلامت جسم و نشاط روحی و فراهم سازی زمینه های رقابت سالم و ارتباط صمیمانه.
* برگزاری کلاس های قرآنی با توجه به نیاز های محصلین پس از ارزیابی و سنجش آشنایی و مهارت قرآنی آنها به منظور انس بیشتر و فراهم آوری زمینه های ارتباط با کلام الهی و استفاده بهتر از معارف و پیام های آن.
* برگزاری محفل انس با قرآن در ایام خاص مثل ماه مبارک رمضان در راستای مهجوریت زدایی و تجلیل از مقام والای این کتاب نورانی.
* فعالیت های انجام شده:
معاونت فرهنگی تربیتی علی رغم مشکلات زیاد فراروی اجرای برنامه‌های فرهنگی تربیتی تلاش نموده است، برنامه‌های ذیل را در ترم‌های تحصیلی 1391 وترم اول سال تحصیلی 1392 اجرا نماید:
1- برگزاری محفل انس با قران و عترت (ع) با همکاری معاونت محترم فرهنگی تربیتی نمایندگی.
2- برگزاری محفل علمی تجلیل از بعثت پیامبر(ص) در1391 و1392
3- برگزاری سمینار علمی به مناسبت محرم 1391 تحت عنوان امام حسین(ع) رمز جاودانگی.
4- برگزاری جشن نیمه‌ای شعبان 1391و1392 .
5- برگزاری مسابقات مقاله نویسی وشعر به مناسبت میلاد فاطمه زهرا(س).
6- فراهم سازی شرکت محصلان در جشنواره فرهنگی هنری طوبی.
7- برگزاری مسابقه مقاله نویسی( اسوه حسنه) به مناسبت میلاد پیامبر اسلام(ص).
8- برگزاری مراسم تجلیل ونیکو داشت سیزدهم ماه رجب.
9- برگزاری کلاس‌های آموز‌ش قران ( فوق برنامه.)
10- تهیه بروشور علمی فرهنگی (آوای معرفت).
11- تهیه‌ای بنر وکارتهای فرهنگی تربیتی.
12- مشاوره مستمر با محصلان پیرامون مسایل فرهنگی تربیتی وآموزشی.


١٥:١٦ - 1393/11/29    /    شماره : ٥٩٥٣٠    /    تعداد نمایش : ٢٤٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج