| | |
قال الصادق(ع):المَسجونُ مَن سَجَنَتهُ دُنياهُ عَن آخِرَتِهِ؛ زندانى [واقعى] كسى است كه دنيايش او را از آخرتش باز داشته باشد.


  چاپ        ارسال به دوست

معاونت فرهنگی تربیتی

جامعه المصطفی العالمیه به عنوان یک نهاد علمی با الهام از آموزه‌های قرآنی [و نیز تأسی از میراث و سنت حسنه حوزه های علمیه،] فعالیت های علمی خود را همواره بر ارکان اساسی تعلیم و تربیت استوار نموده است که علاوه بر گسترش علم ودانش، تزکیه و معنویت را از رسالت و اهداف مهم خویش می‌داند؛ بدین جهت معاونت تربیتی و فرهنگی از پایه‌های مهم در ساختار و تشکیلات جامعه المصطفی العالمیه(ص) است که با شرح وظایف مشخص و نظامنامه مترقی در راستای توسعه فرهنگ ناب اسلامی و تربیت و تعالی دانش پژوهان تلاش می‌ورزد.
معاونت فرهنگی و تربیتی واحد آموزشی جامعه المصطفی در کابل نیز افتخار دارد رسالت حساس خویش را در راه رسیدن محصلین عزیز به معنویت و کمال به انجام رساند؛ به منظور معرفی این معاونت به برخی از امور و برنامه های فرهنگی و تربیتی که در حال انجام و یا در دست اقدام است اشاره می گردد.
* صدور فصلنامه فرهنگی و تربیتی (نشریه داخلی)؛ واحد آموزشی جامعه المصطفی به هدف رشد و پرورش استعدادها، نهادینه کردن فرهنگ قرآنی و اسلامی، ارایه و شناسایی الگوهای علمی و تربیتی و تبلیغ و اطلاع رسانی امور و برنامه های خود، نیازمند نشریه داخلی است که بتواند زمینه رشد و شکوفایی توانایی‌های محصلین محترم درحوزه های مختلف بویژه امر مهم نویسندگی و مهارت ها را فراهم سازد؛ در این رابطه کارهای مقدماتی آن صورت پذیرفته است و بزودی ان شاءالله به انجام خواهد رسید.
* فعال سازی دارالقرآن؛ ازآنجا که رویکرد جامعه المصطفی در عرصه های مختلف، مبتنی بر توجه و اعتماد به قرآن کریم و معارف والای آن می باشد، این معاونت تلاش می کند در راستای مهجوریت زدایی از قرآن، زمینه أنس محصلان با این کتاب الهی و آشنایی آنان با فنون و مهارت‌های قرائت و درک مفاهیم و پیام‌های آن را فراهم نماید بدین منظور دارالقرآن در محل واحد آموزشی فعال گردیده و با زمانبندی مشخص به برنامه ریزی قرآنی و ارایه خدمات به دانشجویان علاقه مند می پردازد.
* کلاسهای کاربردی و دانش افزایی برای اساتید، محصلان و همکاران ؛ توجه به امور کیفی از مؤلفات مهم تاثیرگذاری و پیشرفت هر مجموعه می باشد؛ در این راستا معاونت فرهنگی و تربیتی اقدام به برگزاری کلاسهای کاربردی و دانش افزایی نموده است.
* ایجاد دفتر مشاوره؛ بدون تردید امر مهم تربیت و جهت دهی محصلان در مسیر صحیح و اسلامی نیازمند برخورد و تعامل علمی و اسلامی است بنا بر این کمک به محصلین و حمایت از آنان در برابرآسیب ها بدون استفاده از فرد متخصص و متخلق چندان سود مند نخواهد بود بدین جهت معاونت فرهنگی و تربیتی با وجود استفاده از اساتید موجود برای برگزاری کلاس مشاوره و نیز ارایه مشاوره تاکنون، مصمم به ادامه کمک و ارایه خدمات مشاوره ای بهتر با ایجاد دفتر مشاوره به صورت مستقل و مشخص می باشد.
* تشویق همکاران و محصلان؛ تقدیر و تشویق یکی از راهکارهای مهم تربیت و علاقه مندی و رشد کمی و کیفی هرکاری است وبدون شک مسئولان، همکاران و محصلانی که در این مرکز مبارک حضور دارند، شایسته سپاسگزاری می باشند که این امر با برنامه ریزی معاونت و حمایت مسئولان محترم عملی می گردد.
امور ذیل از دیگر برنامه های این معاونت می باشد:
* برگزاری مسابقات و نشست های فرهنگی و تربیتی به مناسبت های مختلف جهت تبادل اندیشه ها و نظریات در موضوعات مناسب و ارایه راهکار های مبتنی بر مبانی و منابع دینی و نیز بسط معارف و تفکر دینی و اهلبیت(ع) و تقریب مذاهب اسلامی.
* همکاری در فرایند و اجراء برنامه ها و مسابقات فرهنگی و تربیتی که ازسوی دفتر نمایندگی طراحی و اجرا می گردد.
* پیگیری و نظارت امور تربیتی محصلان در راستای همسویی، آرامش و صمیمیت بیشتر.
* برگزاری مراسم و محافل مذهبی و ملی جهت بزرگداشت و ترویج شعایر اسلامی و مذهبی در راستای تعمیق شناخت و ارتقاء بینش و تحلیل نسبت به پدیده های تاریخی و دینی.
* همکاری در صورت نیاز با معاونت های دیگر واحد آموزشی با توجه به اولویت برنامه ها و هماهنگی و همکاری مجموعه.
* ارزیابی اساتید در هر ترم یکبار با معیارهای مهم و جامع علمی-پژوهشی، روشی -مهارتی و رفتاری و تاثیرگذاری؛ و همچنین جمع بندی و ارایه نتایج به معاونت محترم آموزش و ریاست محترم مرکز اموزشی.
* تبلیغات و تزیین به مناسبت های مختلف.
* آماده سازی فضا ومحیط فرهنگی و تربیتی از طریق پوسترها، اطلاعیه ها و تابلوها.
* شنا سایی نخبگان و فعالان عرصه های فرهنگی، مدیریتی، آموزشی، قرآنی و پژوهشی جهت تشویق، راهنمایی و استفاده از آنها در صورت نیاز.
* شناسایی حافظین قرآن کریم و معرفی آنان به مسئولان.
* برگزاری اردوهای علمی و تفریحی جهت ارج گذاری به فعالیت و زحمات مسئولین ، اساتید و محصلین و معارفه و تقویت روحیه همکاری و فعالیت های جمعی.
* فراهم سازی زمینه و فضای مناسب برای فعالیت های ورزشی به هدف تامین سلامت جسم و نشاط روحی و فراهم سازی زمینه های رقابت سالم و ارتباط صمیمانه.
* برگزاری کلاس های قرآنی با توجه به نیاز های محصلین پس از ارزیابی و سنجش آشنایی و مهارت قرآنی آنها به منظور انس بیشتر و فراهم آوری زمینه های ارتباط با کلام الهی و استفاده بهتر از معارف و پیام های آن.
* برگزاری محفل انس با قرآن در ایام خاص مثل ماه مبارک رمضان در راستای مهجوریت زدایی و تجلیل از مقام والای این کتاب نورانی.
* فعالیت های انجام شده:
معاونت فرهنگی تربیتی علی رغم مشکلات زیاد فراروی اجرای برنامه‌های فرهنگی تربیتی تلاش نموده است، برنامه‌های ذیل را در ترم‌های تحصیلی 1391 وترم اول سال تحصیلی 1392 اجرا نماید:
1- برگزاری محفل انس با قران و عترت (ع) با همکاری معاونت محترم فرهنگی تربیتی نمایندگی.
2- برگزاری محفل علمی تجلیل از بعثت پیامبر(ص) در1391 و1392
3- برگزاری سمینار علمی به مناسبت محرم 1391 تحت عنوان امام حسین(ع) رمز جاودانگی.
4- برگزاری جشن نیمه‌ای شعبان 1391و1392 .
5- برگزاری مسابقات مقاله نویسی وشعر به مناسبت میلاد فاطمه زهرا(س).
6- فراهم سازی شرکت محصلان در جشنواره فرهنگی هنری طوبی.
7- برگزاری مسابقه مقاله نویسی( اسوه حسنه) به مناسبت میلاد پیامبر اسلام(ص).
8- برگزاری مراسم تجلیل ونیکو داشت سیزدهم ماه رجب.
9- برگزاری کلاس‌های آموز‌ش قران ( فوق برنامه.)
10- تهیه بروشور علمی فرهنگی (آوای معرفت).
11- تهیه‌ای بنر وکارتهای فرهنگی تربیتی.
12- مشاوره مستمر با محصلان پیرامون مسایل فرهنگی تربیتی وآموزشی.


١٥:١٦ - 1393/11/29    /    شماره : ٥٩٥٣٠    /    تعداد نمایش : ١٦٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج