| | |
قال الرسول(ص):مُداراةُ النّاسِ نِصْفُ الإیمانِ، وَ الرِّفقُ بِهِْم نِصْفُ العَیْشِ.؛ مدارا کردن با مردم نيمى از ایمان است و ملاطفت با آنان نيمى از زندگی.


  چاپ        ارسال به دوست

معاونت آموزش(معاون علمی)

معاونت آموزش, رکن اصلی جامعه المصطفی العالمیه واحد کابل، که مسؤولیت انجام تمامی امور آموزشی و نظارت بر حسن اجرا برنامه‌های شده را به عهده دارد و تاکنون توانسته است سه کانکور را به رغم تمامی مشکلات, موفقانه برگزار نموده و نزدیک به چهار صد محصل را در دو مقطع لیسانس و ماستری جذب و تحت پوشش داشته باشد.
ساختار معاونت آموزش
ساختار معاونت آموزش بدین قرار است.
1) معاونت آموزش:
معاونت آموزش مسؤول اصلی و ناظر تمامی امور آموزشی جامعه است.
2) مدیریت تحصیلات تکمیلی:
معاونت آموزش در حال حاضر دارای مدیریت تحصیلات تکمیلی است که امور پایان‌نامه و نظارت بر برنامه‌های آموزشی مقطع ماستری را به عهده دارد.
3) کارشناس آموزشی
کارشناس آموزش وظیفه دارد تمامی امور مربوط به اساتید, تنظیم برنامه‌ها, تکمیل پرونده, پرداخت حق الزحمه و مانند آن را انجام دهد.
4) امور محصلان:
بخش مهم دیگر از کارهای آموزشی به عهده امور محصلان است مثل ثبت و ضبط نتایج امتحانات و نمرات محصلان, تهیه کارنامه و ....
روسای دانشکده‌ها:
این مرکز دارای سه دانشکده می باشد که عبارتند از:
1) دانشکده علوم انسانی, 2) دانشکده فقه و حقوق, 3) دانشکده علوم اسلامی. برای هریک از گروه‌های مذکور دارای یک مدیر گروه و یک نفر مدیر اجرایی پیش بینی شده است.
رشته ها و مقاطع تحصیلی
* لیسانس
در حال حاضر, در مقطع لیسانس, سه رشته معارف اسلامي و حقوق، معارف اسلامي و اقتصاد، فقه و معارف اسلامي، علوم تربيتي. برای برادران و خواهران فعال است.
* ماستری
در مقطع ماستری, پنج رشته است که عبارتند از: فقه قضایی, جزا و جرم شناسی, تفسیر و علوم قرآن, مدیریت دولتی و مدیریت آموزشی. در مجموع مقطع ماستری 13 گروه اعم از برادران و خواهران نزدیک به 200 نفر محصل دارد.
سیستم آموزش دانشگاه
* سیستم واحدی(کریدت)
* سیستم آموزش تعاملی و فعال
* نصاب درسی
نصاب درسی جامعه المصطفی, همانند سایر مراکز علمی, مشتمل بر دروس تخصصی و معارف عمومی است, اما توجه جامعه المصطفی به معارف دینی بیش از مراکز دیگر بوده و این نصاب از سوی وزارت علوم, تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران و جامعه المصطفی العالمیه تایید و قبل از اخذ مجوز لازم به وزارت محترم تحصیلات عالی جمهوری اسلامی افغانستان ارسال شده بود.
اساتید
* اساتید بومی و با تجربه: در هر ترم (سمستر) از بیش از 40 استاد بومی که عموماً فارغ التحصیلان المصطفی در مراکز قم و مشهد و ساکن کابل هستند, استفاده شده است. این افراد عموماً دارای مدرک دکتری و فوق لیسانس هستند.
* اساتید پروازی: به تناسب نوع درس و در صورت نیاز از اساتید پروازی نیز استفاده می شود.
رویکرد علمی و فرهنگی دانشگاه
نسبت به محیط دانشگاه
با توجه به ارزشی بودن این نهاد علمی، تلاش می شود محیط آن از لحاظ فرهنگی متناسب با فرهنگ دینی جامعه اسلامی افغانستان بوده و با ارزشهای والای انسانی و دینی مطابقت داشته باشد. مسئولان و کارمندان این نهاد در تلاش اند تا با ایجاد محیط امن و آرام موثریت برنامه های آموزشی و پژوهشی را به حد اکثر برسانند.
نسبت به اساتید
جامعه المصطفی العالمیه واحد کابل، از آنجا که دارای پشتوانه علمی و بین المللی با رویکرد اسلامی است، در انتخاب اساتید افزون بر معیارهای علمی و تخصصی، خصیصه های ارزشی و اخلاقی را نیز مد نظر دارد. قانونمندی و انضباط اجتماعی از دیگر ویژگی هایی است که این نهاد در انتخاب اساتید بر آن تاکید دارد.
نسبت به محصلان
علی رغم اینکه همه ساله و در هر سه نوبت پذیرش ، صدها نفر متقاضی تحصیل در جامعه المصطفی العالمیه واحد کابل برای شرکت در کانکور ورودی ثبت نام نموده اند، این نهاد علمی فقط تعداد کمی از متتقاضیان برادر و خواهر را با در نظر داشت صلاحیت علمی و اخلاقی پذیرش نموده است.
این نهاد به منظور تکریم بانوان و ایجاد محیطی امن و آرام برای آنان، تعمیر و صنف های جداکانه تهیه نموده است. ازین رو در پذیرش بانوان نیز معیارهای علمی، ارزشی و اخلاقی مد نظر قرار گرفته است.
3


١٥:١٠ - 1393/11/29    /    شماره : ٥٩٥٢٩    /    تعداد نمایش : ٥٤٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج