| | |
قال الصادق(ع):المَسجونُ مَن سَجَنَتهُ دُنياهُ عَن آخِرَتِهِ؛ زندانى [واقعى] كسى است كه دنيايش او را از آخرتش باز داشته باشد.


  چاپ        ارسال به دوست

معاونت آموزش(معاون علمی)

معاونت آموزش, رکن اصلی جامعه المصطفی العالمیه واحد کابل، که مسؤولیت انجام تمامی امور آموزشی و نظارت بر حسن اجرا برنامه‌های شده را به عهده دارد و تاکنون توانسته است سه کانکور را به رغم تمامی مشکلات, موفقانه برگزار نموده و نزدیک به چهار صد محصل را در دو مقطع لیسانس و ماستری جذب و تحت پوشش داشته باشد.
ساختار معاونت آموزش
ساختار معاونت آموزش بدین قرار است.
1) معاونت آموزش:
معاونت آموزش مسؤول اصلی و ناظر تمامی امور آموزشی جامعه است.
2) مدیریت تحصیلات تکمیلی:
معاونت آموزش در حال حاضر دارای مدیریت تحصیلات تکمیلی است که امور پایان‌نامه و نظارت بر برنامه‌های آموزشی مقطع ماستری را به عهده دارد.
3) کارشناس آموزشی
کارشناس آموزش وظیفه دارد تمامی امور مربوط به اساتید, تنظیم برنامه‌ها, تکمیل پرونده, پرداخت حق الزحمه و مانند آن را انجام دهد.
4) امور محصلان:
بخش مهم دیگر از کارهای آموزشی به عهده امور محصلان است مثل ثبت و ضبط نتایج امتحانات و نمرات محصلان, تهیه کارنامه و ....
روسای دانشکده‌ها:
این مرکز دارای سه دانشکده می باشد که عبارتند از:
1) دانشکده علوم انسانی, 2) دانشکده فقه و حقوق, 3) دانشکده علوم اسلامی. برای هریک از گروه‌های مذکور دارای یک مدیر گروه و یک نفر مدیر اجرایی پیش بینی شده است.
رشته ها و مقاطع تحصیلی
* لیسانس
در حال حاضر, در مقطع لیسانس, سه رشته معارف اسلامي و حقوق، معارف اسلامي و اقتصاد، فقه و معارف اسلامي، علوم تربيتي. برای برادران و خواهران فعال است.
* ماستری
در مقطع ماستری, پنج رشته است که عبارتند از: فقه قضایی, جزا و جرم شناسی, تفسیر و علوم قرآن, مدیریت دولتی و مدیریت آموزشی. در مجموع مقطع ماستری 13 گروه اعم از برادران و خواهران نزدیک به 200 نفر محصل دارد.
سیستم آموزش دانشگاه
* سیستم واحدی(کریدت)
* سیستم آموزش تعاملی و فعال
* نصاب درسی
نصاب درسی جامعه المصطفی, همانند سایر مراکز علمی, مشتمل بر دروس تخصصی و معارف عمومی است, اما توجه جامعه المصطفی به معارف دینی بیش از مراکز دیگر بوده و این نصاب از سوی وزارت علوم, تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران و جامعه المصطفی العالمیه تایید و قبل از اخذ مجوز لازم به وزارت محترم تحصیلات عالی جمهوری اسلامی افغانستان ارسال شده بود.
اساتید
* اساتید بومی و با تجربه: در هر ترم (سمستر) از بیش از 40 استاد بومی که عموماً فارغ التحصیلان المصطفی در مراکز قم و مشهد و ساکن کابل هستند, استفاده شده است. این افراد عموماً دارای مدرک دکتری و فوق لیسانس هستند.
* اساتید پروازی: به تناسب نوع درس و در صورت نیاز از اساتید پروازی نیز استفاده می شود.
رویکرد علمی و فرهنگی دانشگاه
نسبت به محیط دانشگاه
با توجه به ارزشی بودن این نهاد علمی، تلاش می شود محیط آن از لحاظ فرهنگی متناسب با فرهنگ دینی جامعه اسلامی افغانستان بوده و با ارزشهای والای انسانی و دینی مطابقت داشته باشد. مسئولان و کارمندان این نهاد در تلاش اند تا با ایجاد محیط امن و آرام موثریت برنامه های آموزشی و پژوهشی را به حد اکثر برسانند.
نسبت به اساتید
جامعه المصطفی العالمیه واحد کابل، از آنجا که دارای پشتوانه علمی و بین المللی با رویکرد اسلامی است، در انتخاب اساتید افزون بر معیارهای علمی و تخصصی، خصیصه های ارزشی و اخلاقی را نیز مد نظر دارد. قانونمندی و انضباط اجتماعی از دیگر ویژگی هایی است که این نهاد در انتخاب اساتید بر آن تاکید دارد.
نسبت به محصلان
علی رغم اینکه همه ساله و در هر سه نوبت پذیرش ، صدها نفر متقاضی تحصیل در جامعه المصطفی العالمیه واحد کابل برای شرکت در کانکور ورودی ثبت نام نموده اند، این نهاد علمی فقط تعداد کمی از متتقاضیان برادر و خواهر را با در نظر داشت صلاحیت علمی و اخلاقی پذیرش نموده است.
این نهاد به منظور تکریم بانوان و ایجاد محیطی امن و آرام برای آنان، تعمیر و صنف های جداکانه تهیه نموده است. ازین رو در پذیرش بانوان نیز معیارهای علمی، ارزشی و اخلاقی مد نظر قرار گرفته است.
3


١٥:١٠ - 1393/11/29    /    شماره : ٥٩٥٢٩    /    تعداد نمایش : ٣١٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج