| | |
قال الرسول(ص):مُداراةُ النّاسِ نِصْفُ الإیمانِ، وَ الرِّفقُ بِهِْم نِصْفُ العَیْشِ.؛ مدارا کردن با مردم نيمى از ایمان است و ملاطفت با آنان نيمى از زندگی.


  چاپ        ارسال به دوست

فاطمه (س): دختر، همسرو مادری یگانه

فاطمه عطایی
استاد حوزه و کارشناس ارشد تفسیر و علوم قرآن


فاطمه (س): دختر، همسرو مادری یگانه.
فراتر از همه جذبه های زیبایی
توآمدی که جهان رابه خودبیارایی
به گورهای نفس گیرجهل آبایی
سلام "امّ ابیها "، سلام منشأ ماه
همزمان با عصر مخوف جاهلیّت که زنان را موجوداتی پست و بی ارزش می دانستند و دختران را زنده به گور می کردند، دردانه ی رسول خدا(ص) در 20جمادی الثّانی سال پنجم بعد از بعثت در شهر مکّه دیده به جهان گشود.نام مبارکش را (( فاطمه )) نامیدند تا خداوند به به برکت نام نازنیش، محبّان و عاشقان ایشان از آتش دوزخ بریده و برکنار دارند. با تولّد این مولود یگانه بود که می بایست تاریخ سرنوشت دیگری را برای زن بنگارد.
زهرا ، طاهره ، صدّیقه ، محدّثه ،امّ ابیها و..!!!!
تنهاوجود نازنین توست که شایسته این نام هاست و هرکدامشان معرّف گوشه ای از شخصیّت ارزشمندت است.تویی که با مهر و عطوفت برزخم کهنه ی بی مادری پدر و جراحات جسم و جان او درزمان غربت اسلام مرهمی بودی و کنیه ی ((امّ ابیها )) را از آن خود کردی .(1).
همسرت امام علی(ع) تورا تنها محبوبی می دانست که هیچ کس نتوانست جایت را در قلب ابشان بگیرد و مانند تو یار و مددکارش در عبادت و اطاعت خدا گردد که چاههای کوفه خود ،گواه این غربت است.(2).
مادر فرزندانی که هر یک در عصر خود گوهری بی بدیل بوده اند.امّا آنان این کمالات خود را وام دار مادری چون تو می دانند.
در مناجات شبانه ات به امام حسن(ع)که طفلی خردسال بود و سرور جوانان اهل بهشتند "یَا بُنَیَّ ، اُلجَار ثُمُّ اَلدَار " را آموخنی(3) وحسین تو همان ثارالله(ع) ،در روز عاشورا ودر مقابل هجمه ی دشمن با شهامت رجز می خواند و به داشتن مادری چون تو مباهات می کند. وامام سجّاد(ع) در حالی که پیکر نیمه جان پدر را در آغوش گرفته و خود را در مواجهه با مشکلات می ببیند، دعایی راکه از تو فرا گرفته زمزمه می کند.(4).
(( بِحَقّ ِیَس وَالقُرآنِ الحَکیِم وَ بِحَقِّ طَهَ وَالقُرآنِ العَظِیم،یَا مَن یَقدِرُ عَلَی حَوَائِجِ السَّائِلیِن، یَا مَن یَعلَمُ مَا فِی الضَّمِیر،
یَا مُنَفِّسَ عَنِ المَکروبیِن، یَا مُفَرِّجَ عَنِ المَغمُومِین، یَا رَاحِمَ الشَّیخِ الکَبیِر، یَا رَازِقَ طِفلِ الصَّغِیر،یَا لَا یَحتَاجُ إلَی الَّتفسِیر صَلِّ عَلَی مُحَّمَّد وَ اَلِ مُحَمَّد.)) .
و مظهر علم و دانایی و شکافنده ی علوم ،امام باقر(ع)وعده ی شفاعت تو را در روز محشر به محبّانت نوید داده است (5)و صادق ترین انسان و صاحب مکتب جعفری ،امام صادق (ع) کسب شناخت و معرفت نسبت به تو را محور حرکت انسان ها درطول حیات بشر
خوانده اند(6) و موسی بن جعفر(ع) نهادن نام مبارکتان ،"فاطمه " را بر زنان خانه مانع از ورود فقر و تنگدستی بر اهل آن خانه برشمرده اند.(7)
و امام رئوف ،ثامن الحج (ع) تنها کفو و زوج شایسته مادرشان را امام علی(ع)دانسته و به این انتخاب برحقّ خداوند احسنت و آفرین می گویند(8)و نیز جوادالائمه (ع) انجام عمل خاصّی چون حج را به نیابت از شما، بهترین عمل و نوعی ادای دین برای جبران قدری از تلاشهایتان در راه اسلام دانسته اند(9) و امامین عسکریین(ع) درخشش و نورانیّت بهشت را ناشی از وجود انوار مقدّستان می دانند.(10).
و قطب عالم امکان ، حضرت مهدی(عج) که روزی جهان را با ظهور وجودش وتشکیل حکومتشان منوّر خواهد نمود، تو را الگو و اسوه می خواند و می فرماید:"وَ فِی بِنتِ رَسُولُ الله ِلی اُسوَةٌ حَسَنَة ".(11).
به راستی که تو و فقط تو، سزاوار این مقام و منزلتی.
" اَللَهُمَّ صَلِّ عَلی فَاطِمَةَ وَ أَبِیهَا وَ بَعلُهَا وَ بَنِیهَا وَ سِرِّالمُستَودَعِ فِیهَا بِعَدَدِ مَا اَحَاطَ بِهِ عِلمُک".
منابع:
1)سیّدجعفرشهیدی،زندگانی حضرت فاطمه(س)،ص 40
2)بحارالانوار،ج29،ص11-احتجاج،ص321
3)بحارالانوار،ج43،ص81و82
4)همان،ج92،ص196 -قطب راوندی،دعوات،ص54
5)بحارالانوار،ج43،ص105
6)همان،ج43،ص65
7)سفینةالبحار،ج4،ص295
8)مسندالرضا،ج1،ص119
9)اصول کافی،ج4،ص314
10)لسان المیزان،ج3،ص346
11)بحارالانوار،ج53،ص180


١٣:٢٩ - 1395/01/09    /    شماره : ٧١٩٦٣    /    تعداد نمایش : ٣٩٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج