| | |
قال الرسول(ص):مُداراةُ النّاسِ نِصْفُ الإیمانِ، وَ الرِّفقُ بِهِْم نِصْفُ العَیْشِ.؛ مدارا کردن با مردم نيمى از ایمان است و ملاطفت با آنان نيمى از زندگی.


  چاپ        ارسال به دوست

داعش یا اسلام هراسی؟

داود ناظری
دانشجوی رشته حقوق در دانشگاه المصطفی


داعش یک گروه مسلح و پُرآوازه تروریستی است که اندیشه سلفی‎گری و تکفیری جهادی را پیشه ساخته و شعار اِحیای خلافت اسلامی و شریعت محمدی(ص) را سر می‎دهند. داعش از زمان پیدایش خویش تا کنون، در مورد خاستگاه، اهداف، خطرات، ارتباطات و اقدام‎های خویش، جنجال‎های بزرگ منطقه‎ای و جهانی را به وجود آورده است. در ظاهر این گروه یک ماه پس از شروع جنگ های داخلی در سوریه توسط ابوبکرالبغدادی پایه گذاری شد و تا کنون عراق و سوریه را جولانگه خویش قرار داده است. ریشه‎ی اصلی داعش به سال 2004 میلادی بر می‎گردد زمانی که ابومصعب زرقاوی سرکرده القاعده در عراق‎ گروهی را به نام جماعت توحید و جهاد تشکیل داد. سرکردگان این گروه هریک ابومصعب زرقاوی، ابوحمزه مهاجر، ابوعمرالبغدادی و ابوبکر البغدادی می‎باشد که هرکدام به ترتیب در سال‎های 2003 تا 2006، 2006 تا 2010 و از 2010 تاکنون این گروه را رهبری کرده اند. شهرهای موصل و فلوجه در عراق، استان الرقه در سوریه، منطقه عملیاتی سوریه و عراق مقرهای اصلی داعش را تشکیل می‎دهند. این گروه مدعی تلاش برای تشکیل خلافت اسلامی و اجرای شریعت هستند اما عملکرد آنان به طور کامل با شعار شان فاصله دارند. چون آنان بر خلاف دستور اسلام و شریعت، دست به رفتار وحشیانه و سفاکانه ای می‎زند که با گفتن الله اکبر با سرهای مردم بازی می‎کنند و زنان را به اسارت می‎گیرند. در این اواخر، منبعی در ولایت دیالی در شرق عراق گفته است که داعش در ازای هرشلاق خود 25 دالر غرامت دریافت می‎کنند. بسیاری از خانواده های اسیران و گروگیرها، برای نجات گروگانان خود از شلاق داعش تمام زیور آلات خودرا فروخته و به داعش غرامت پرداخت می‎کنند تا از شلاق زدن خودداری کند.

هدف از تشکیل داعش چیست؟
سناریوی داعش کتابی است که دشمنان اسلام آن را نوشته است و صرف برای بدنامی دین اسلام در جهان منتشر ساخته است. هدف از ایجاد این گروه اِحیا نمودن دین اسلام و شریعت نیست بلکه مخدوش ساختن و بدنام نمودن دین اسلام و مسلمانان می‎باشد. عملکرد این گروه تحت نام دولت اسلامی، بهانه سازی برای دشمنان اسلام است که حملات خودرا علیه اسلام شدت بخشد و مردم را از دین اسلام بهراسانند. داعش روی دیگری سکه طالبان است که بذر آن توسط دشمنان مسلمانان به منظور تامین منافع کشورهای شان پاشیده شده است. داعش گروهی است که از درون طالبان متولد شده اما آن چه که تا اکنون از عملکرد این گروه دیده شده است، اینها سفاک‎تر، وحشی‎تر، خونریزتر و قدرتمندتر از طالبان می‎باشد. داعش تا هنوز هزاران انسان بی گناه را به خاک و خون کشانیده، مساجد، کلیسا، زیارتگاه ها و مزار انبیا را تخریب نموده است. اسم دولت اسلامی باید از سر این گروه برداشته شود و خبرنگاران نباید در رسانه های جمعی این گروه را دولت اسلامی خطاب کنند، چون زره‎‎ای عملکرد این گروه با دین اسلام و برنامه های صلح آمیز آن مطابقت ندارد. بنیاد گروه داعش بر اساس ظلم، خشونت، وحشی گری و جنایت‎های دور از عقل انسان نهاده شده است. با شنیدن نام داعش احساس تنفر، ترس و خون ریزی در وجود هر انسان پیدا می‎شود در حالی که اسلام دین سلامتی، رحمت، محبت و الفت می‎باشد. داعش فقط برای بدنام ساختن دین اسلام و اسلام هراسی ایجاد شده است. دشمنان اسلام داعش را به منظور کم‎رنگ ساختن ارزش‎ها، واقعیت‎ها و داشته های دین مبین اسلام ایجاده نموده و از این طریق زمینه نفوذ و فعالیت خودرا در کشورهای بزرگ جهان فراهم می‎سازد.

داعش در افغانستان
در این روزها خبر داعش و نفوذ آنان در افغانستان سر زبان‎ها افتاده و گفته می‎شود که در چندین ولایت کشور افراد گروه داعش دیده شده است. حضور این گروه در ولایت‎های غزنی، هلمند، فراه و سرپل، از سطح افواهات و شایعات باشندگان محل فراتر رفته و مقامات دولتی نیز آن را تایید کرده است. طبق مصاحبه ظفر شریف ولسوال جاغوری با خبرنگاران، حدود700 خانوار که اتباع خارجی می باشند، در ولسوالی های همجوار جاغوری حضور پیدا کرده اند. پیش از این محمدجان رسولیار، معاون ولایت هلمند نیز حضور شورشیان خارجی را در برخی مناطق این ولایت تایید کرده است. با این وجود از نظر ناظران، حضور احتمالی داعش در بعض ولایات افغانستان، یک خطر و تهدید جدی امنیتی و چالشی تازه در برابر دولت و مردم افغانستان می‎باشد. اگر حضور داعش در افغانستان واقعیت داشته باشد، این کشور در سال 2015 با نسخه ای تازه و بروز شده تروریزم جهانی رو به رو شده و خطر تروریست در این کشور چند برابر افزایش یافته است. اما یک استاد دانشگاه در کابل نفوذ داعش را در افغانستان رد کرده است. داکتر محمدجواد صالحی استاد علوم سیاسی در دانشگاه کابل می‎گوید: از خارج کشور کسی تحت نام داعش به افغانستان نیامده چون داعش به این اندازه گسترده نیست که فراتر از کشورهای سوریه و عراق پا بگذارند. به باور وی بنا به تهدیدها و عدم توانایی، دعاش نمی تواند در افغانستان نفوذ کنند.

عوامل زمینه ساز حضور داعش در کشور چیست؟
اگر به چگونگی پیدایش داعش و اهداف ایجاد آن دقت کنیم، بدون شک افغانستان در معرض تهدید نفوذ داعش قرار دارد؛ چون موجودیت افراطیون دینی و مذهبی و بیرون شدن نیروهای ناتو از این کشور و یک سلسله عوامل دیگر در افغانستان، زمینه را برای نفوذ داعش و گروه‎های افراطی و تروریستی فراهم کرده است.

قدرت‎گیری طالبان
یکی از عوامل زمینه ساز برای نفوذ داعش در کشور، قدرت‎گیری طالبان در سال‎های اخیر در این کشور می‎باشد. موجودیت افراطیون دینی و مذهبی و قدرت گیری طالبان و القاعده در کشور، عامل مناسبی برای نفوذ داعش در افغانستان می‎باشد. از سیزده سال بدینسو، با حضور نیروهای گسترده جامعه جهانی در افغانستان، هرساله شاهد قدرت‎گیری بیشتر طالبان در افغانستان بودیم و ناامنی و حملات انتحاری و انفجاری در این کشور افزایش یافته است. اگر دولت وحدت ملی افغانستان قادر به تامین امنیت کشور نگردد، داعش و دیگر گروه های تروریستی و افراطی در کشور ظهور خواهد کرد.

خروج نیروهای ناتو از افغانستان
بعد از خروج ناتو و امریکا از عراق، داعش به یکبارگی در آن کشور ظهور نمود و در همان آغاز چندین شهر بزرگ عراق را تصرف نمود و با قتل و کشتار مردم بی‎گناه و اسیر نمودن زنان و دختران، چهره ترسناک و خشِن را از خود به نمایش گذاشت. افغانستان نیز در آغاز سال 2015 میلادی و خروج ناتو از این کشور، بسیار در معرض تهدید گروه های تروریستی از جمله نفوذ داعش قرار گرفته است. بیم آن می‎رود که سرنوشت تلخ عراق در افغانستان تکرار نشود.

مرزهای مشترک افغانستان با پاکستان
عامل سوم زمینه ساز برای نفوذ داعش در افغانستان، موجودیت مرزهای مشترک و ناامن این کشور با پاکستان می‎باشد. مرزهای مشترک افغانستان و پاکستان همواره مکان فعالیت‎های گروه های مخالف تروریستی بوده و افغانستان به شدت از این ناحیه رنج برده است. دولت‎های افغانستان و پاکستان نیز بر این مناطق تسلط کامل ندارند و زمینه فعالیت‎های تروریستی همیشه در مرز افغانستان و پاکستان فراهم بوده است.

بی ثباتی سیاسی و افزایش بی اعتمادی
به هر اندازه که فاصله میان دولت و مردم بازتر شود و دولت نتواند اعتماد مردم را به خودبیشتر سازد، به همان اندازه مخالفان دولت افزایش یافته و همکاری مردم با شورشیان مصلح بیشتر خواهد شد. افزایش فساد اداری، بی عدالتی، رشوه ستانی، زیرپا شدن حقوق اقلیت‎ها، انحصاری شدن قدرت و عدم شایسته سالاری در دولت، دولت را پیش مردم بی اعتمادتر ساخته و باعث بزرگی فاصله میان دولت و مردم می‎گردد. بی ثباتی سیاسی و بی اعتمادی در کشور، زمینه را برای نفوذ مخالفان دولت و داعش فراهم می‎سازد.

نتیجه
در مجموع به این نتیجه می‎رسیم که داعش دولت اسلامی نیست و انتساب این گروه به اسلام، یک جفای بزرگ و نابخشودنی در حق اسلام و مسلمانان به شمار می‎رود. داعش توسط دشمنان اسلام به منظور اسلام هراسی ایجاد شده است و با فعالیت‎های وحشی گری و تروریستی خود‎می خواهد که دین اسلام و مسلمانان را بدنام سازد. عوامل چون بی ثباتی سیاسی، بی اعتمادی، موجودیت گروهای افراطی و قدرت‎گیری طالبان در کشور، زمینه نفوذ داعش را در افغانستان بیشتر ساخته است. خبرنگاران و رسانه گران نباید داعش را به نام دولت اسلامی یاد کنند و باید اسم اسلام از سر این گروه خونریز و سفاک برداشته شود. اگر دولت وحدت ملی امنیت را تامین نکند، جلو افراطی‎گری دینی و مذهبی را نگیرند، نه تنها داعش بلکه گروه‎های زیادی تروریستی در افغانستان نفوذ خواهد کرد.


٠٨:٣٢ - 1393/12/13    /    شماره : ٥٩٩٩٩    /    تعداد نمایش : ٤٧٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج