| | |
قال الرسول(ص):مُداراةُ النّاسِ نِصْفُ الإیمانِ، وَ الرِّفقُ بِهِْم نِصْفُ العَیْشِ.؛ مدارا کردن با مردم نيمى از ایمان است و ملاطفت با آنان نيمى از زندگی.


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش برگزاری و مشارکت در نمایشگاه کتاب جمهوری اسلامی ایران در کابل بهار 1396

نمایشگاه فرهنگی، هنری و کتاب جمهوری اسلامی ایران از سوی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران و باهمکاری و زارت اطلاعات و فرهنگ جمهوری اسلامی افغانستان از تاریخ 23/1/1396 تا 29/1/1396 به مدت یک هفته در لیسه عالی غازی در کابل برگزار گردید.
استقبال از نمایشگاه فرهنگی و هنری و کتاب جمهوری اسلامی ایران فراتر از تصور بود. طی یک هفته بیش از یکصد هزار بازدید کننده داشته است.
هدف از برگزاری این نمایشگاه فرهنگی، هنری و کتاب در لیسه غازی توسعه فرهنگ کتاب خوانی، آشنایی مردم با کتاب‏هایی که توسط ناشرین ایرانی و افغانستانی به چاپ رسیده‏اند و ایجاد ارتباط مستقیم میان ناشرین ایران و افغانستان بوده است.

در این نمایشگاه، حدود ۹۰ انتشارات شامل ۶۰ ناشر ایرانی و ۳۰ ناشر افغانستانی اشتراک کرده بودند.
تعداد عناوین کتاب‏های عرضه شده در این نمایشگاه 31 هزار عنوان؛ شامل 25 هزار عنوان کتاب از سوی ناشرین ایرانی و 6 هزار عنوان از سوی ناشرین افغانستانی بوده است.
تنوع کتاب های ارائه شده در این نمایشگاه زیاد بوده و از کتاب‏های ویژه کودکان تا کتاب‏های آموزشی، حوزوی و دانشگاهی، کتاب‏های ادبی، فلسفه و روانشناسی را شامل بوده است.
علاوه برنمایشگاه کتاب، ۳۰۰ اثر هنری شامل آثار نقاشی و خطاطی در نمایشگاه به نمایش گذاشته شده بود.

برگزاری شب شعر با حضور شاعران پیشکسوت و جوان از جمهوری اسلامی ایران و افغانستان از دیگر مراسم‏های برگزار شده در این نمایشگاه بوده است.
اجرای موسیقی سنتی از سوی گروه‏های هنری، برنامه‏های متنوع نمایشی کودکان برای دانش آموزان مکاتب در نوبت های صبح و بعد از ظهر، که با استقبال زیادی روبرو شد، از دیگر برنامه ها بوده است.
برگزاری کارگاه‏های آموزش خطاطی و نقاشی که از سوی بازدیدکنندگان استقبال شد. همچنین
کارگاه‏های آموزشی شعر و ادبیات برای بانوان از دیگر برنامه‏های این نمایشگاه بود.
قابل یاد آوری است که تعداد زیادی از مقامات بلندپایه سیاسی افغانستان، دانشگاهیان، علما و فرهنگیان، از نمایشگاه بازدید کردند .


مرکز پژوهشی المصطفی(ص) با همکاری معاونت پژوهش نمایندگی جامعه المصطفی در افغانستان با دایر کردن غرفه انتشارات المصطفی در این نمایشگاه حضور فعال داشتند، حدود صد عنوان کتاب شامل 1600 جلد کتاب به شمول کتاب های چاپ شده مرکز پژوهشی کابل و کتاب منتشر شده از انتشارات مرکز ی جامعه المصطفی در خدمت بازدیدکنندگان قرار داشته است.

غرفه انتشارات جامعه المصطفی العالمیه در کنار دیگر غرفه های ایران و افغانستان مورد استقبال چمشگیر بازدیدکنندگان قرار داشته است ، در این میان به تعدادی از مقام های سیاسی و فرهنگی که از نمایشگاه و غرفه المصطفی بازدید کردند اشاره می شود: رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان جناب آقای دکتر عبدالله عبدالله، بسم الله محمدی و زیر پیشین دفاع ، وزیر فواید عامه جناب آقای بلیغ، ریاست محترم نمایندگی جامعه المصطفی(ص) العالمیه در افغانستان جناب حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای بسطامی همراه با معاون آموزش نمایندگی المصطفی جناب حاج آقای آکو و معاون اداری مالی نمایندگی المصطفی جناب آقای قربانی، ریس دانشگاه المصطفی در کابل جناب دکتر عبادی به همراه معاونین آموزش، پژوهش و تربیتی شان.

در پایان ضمن تقدیر و تشکر از رئیس محترم نمایندگی و دیگر همکاران دفتر نمایندگی که معاونت پژوهش و مرکز پژوهشی را در دایر کردن غرفه انتشارات المصطفی کمک و یاری کردند، ذکر دو نکته را لازم می دانم: 1) دایر شدن غرفه انتشارات المصطفی و عرضه کتاب های نشر شده آن در میان دیگر ناشران ایرانی و افغانستان، گام بلندی در معرفی جامعه المصطفی العالمیه به عنوان یک نهاد علمی، بین المللی و فرهنگی بوده است. 2) با اینکه نامه در خواست کتاب و حضور و مشارکت انتشارات المصطفی در قم حدود یکماه قبل از برگزاری نمایشگاه به ستاد المصطفی در قم ارجاع شده بود و فرصت مناسب برای انتقال کتاب ها به داخل افغانستان بنابر هماهنگی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بدون حق گمرگی و بارزسی فراهم بوده است اما متاسفانه به هر دلیلی، همکاری از سوی انتشارات المصطفی در ستاد مرکزی انجام نگرفت و معاونت پژوهش نمایندگی با دست داشته اندک خود در نمایشگاه حضور پیدا کرده بود.

تهیه شده : در مرکز پژوهشی المصطفی در کابل


١٠:١٨ - 1396/02/06    /    شماره : ٨٤٨٨٢    /    تعداد نمایش : ٢٩٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج