| | |
قال الرسول(ص):مُداراةُ النّاسِ نِصْفُ الإیمانِ، وَ الرِّفقُ بِهِْم نِصْفُ العَیْشِ.؛ مدارا کردن با مردم نيمى از ایمان است و ملاطفت با آنان نيمى از زندگی.


  چاپ        ارسال به دوست

کتابخانه دانشگاه المصطفی - واحد کابل

پیشینه، جایگاه و منزلت: آنچه می‏خوانید، معرفی و گزارشی از کتابخانه دانشگاه المصطفی - واحد کابل است. عمر این نهاد با عمر تأسیس دانشگاه المصطفی واحد کابل، یکی است؛ یعنی از بهار1390 که این نهاد علمی-آموزشی افتتاح شد، کتابخانه المصطفی نیز در سایة همین نهاد تأسیس گردید. اهل اطلاع می دانند که تجهیز و اکمال یک کتابخانه چقدر جگر می خواهد و خون دل خورن دارد؛ به خصوص تهیه منابع رشته‏ای و اکادمیک آن‏هم با توجه به محدودیت‏های آن در داخل افغانستان که صنعت چاپ با کیفیت وجود ندارد و یا انگشت شمار است و کتاب در رشته های دانشگاهی در داخل کشور تولید نمی شود و یا بسیار اندک است و نیاز به آن در سطح سخن باقیست. با توجه به اشارات فوق، کتابخانه در محیط دانشگاه گرچه یک ضرورت اکادمیک است، این ویژگی با نبود فضای مطالعه کافی برای عموم و محدودیت امکانات نرم افزاری، ارزش بیش از حد می یابد.
فعالیتهای کتابخانه: کتابخانه المصطفی در دو وقت اختصاصی خواهران و برادران به طور جداگانه و با تفکیک جنسیتی، بر روی مراجعه کنندگان باز است.
این کتابخانه در شش زمینه فعالیت دارد:
1. امکان مطالعه مراجعان با استفاده از تالار کتابخانه.
2. امکان استفاده از سایت برای علاقمندان به پژوهش در فضای مجازی.
3. فعالیت بخش امانی کتاب برای دانشجویان در جریان تحصیل.


4. ارائه نرم افزار دجیتالی به متقاضیان.
5. پاسخگویی به دانشجویان متقاضی مشاوره در امور پایان نامه نویسی و استخراج مقاله علمی از پایان نامه.
6. برگزاری آموزش کتابداری برای دانشجویان و علاقمندان به کار کابداری
منابع کتابخانه: این کتابخانه منابعی را در حد رفع نیاز دانشجویان رشته‏ای که اکنون در این دانشگاه در حال تحصیل هستند، فراهم کرده است این منابع در حدود 9000 جلد کتاب به روش کنگره در 22 عنوان کلی به صورت ذیل دسته بندی شده است: 1. مرجع 2. فلسفه 3. عرفان. 4. کلام و عقاید 5. ادیان و مذاهب 6. روانشناسی 7. اخلاق و علوم تربیتی. 8. فقه (فقه امامیه- فقه اهل سنت) 9. اصول فقه (اصول فقه امامیه- اصول فقه اهل سنت) 10 تفسیر (تفسیر اهل سنت- تفسیر امامیه) 11. علوم قرآن 12. حدیث 13. علوم حدیث 14. تاریخ و رجال 15. اقتصاد 16. علوم سیاسی 17 جامعه شناسی 18.

حقوق 19. منابع مدیریت دولتی و سازمانی 20 ادبیات (ادبیات عربی- ادبیات فارسی- ادبیات انگلیسی) 21. علوم و فنون 22. مجلات.


گفتنی است این کتابخانه چندین بار مورد بازدید هیئت های مختلف از جمله «تضمین کیفت» اعزامی وزارت تحصیلات عالی جمهوری اسلامی افغانستان قرار گرفته و کیفت مطلوب آن، مورد اهتمام همه جانبه بوده است.
و دیگر نکته قابل این‏که؛ کتابخانه تا کنون در کنار ارائه خدمات به دانشجویان، افزایش کمیت رشته‏ای منابع را همچنان در دستور دارد و کار تجهیز علمی و فنی کتب موجود در آن، در جریان است.١٢:٢٨ - 1396/01/28    /    شماره : ٨٤٦٦٩    /    تعداد نمایش : ٢٧٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج