| | |
قال الرسول(ص):مُداراةُ النّاسِ نِصْفُ الإیمانِ، وَ الرِّفقُ بِهِْم نِصْفُ العَیْشِ.؛ مدارا کردن با مردم نيمى از ایمان است و ملاطفت با آنان نيمى از زندگی.


  چاپ        ارسال به دوست

معرفی پوهنحی فقه و حقوق پوهنتون المصطفی (ص)

تعریف و اهداف
پوهنتون المصطفی (ص) به سال 1390 با مجوز رسمی وزارت تحصیلات عالی افغانستان آغاز به کار کرد. پوهنحی فقه و حقوق یکی از پوهنحی‌های مهم و پر طرفدار پوهنتون المصطفی (ص) است که همه ساله از طریق کنکور در دو مقطع لیسانس و ماستری محصل می‌پذیرد. پوهنحی فقه و حقوق با اهداف زیر راه‌اندازی شده است:
· تربیت اساتید توانا و مسلط بر مباحث فقهی و حقوقی برای جامعه‌ی علمی و آموزشی کشور به‌ویژه پوهنتون‌ها و نهادهای تحصیلات عالی.
· تربیت محقق و پژوهشگر در حوزه‌ی فقه و حقوق؛تربیت نیروی انسانی متخصص برای نهادهای عدلی و قضایی.
ساختار پوهنحی
پوهنحی فقه و حقوق پوهنتون المصطفی (ص) از دو دیپارتمنت تشکیل شده است؛ دیپارتمنت فقه و دیپارتمنت حقوق که در مقاطع لیسانس و ماستری فعالیّت داشته و محصل می‌پذیرند.
1- دیپارتمنت حقوق
این دیپارتمنت دارای دو رشته‌ی حقوق جزا و جرم‌شناسی در مقطع ماستری و حقوق و معارف اسلامی در مقطع لیسانس است.
الف) ماستری حقوق جزا و جرم‌شناسی
رشته‌ی حقوق جزا و جرم‌شناسی یکی از رشته‌های پرطرفدار و کاربردی میان رشته‌های علوم انسانی است. دانشجویان دوره‌ی ماستری حقوق جزا و جرم شناسی 62 کردیت را در قالب دروس تخصصی، عمومی، پیشنیاز و پایان‌نامه می‌گذرانند. دوره یاد شده توأم با روش تحقیق و تقویت قدرت استنباط و تجزیه و تحلیل مسائل حقوق کیفری است. پوهنحی فقه و حقوق پوهنتون المصطفی برای دست‌یابی به اهداف زیر رشته‌ی یاد شده را در مقطع ماستری راه‌اندازی کرده است:
· توانایی برای خدمت در ارگان‌های قضایی به عنوان قاضی.
· توانایی برای خدمت در ثارنوالی به عنوان ثارنوال.
· توانایی برای ارائه‌ی مشاوره در زمینه‌ی مسائل حقوق کیفری.
· توانایی برای وکالت در دوسیهý‌åÇی ˜یÝÑی.
· توانایی برای تدریس و پژوهش در حوزه‌ی حقوق جزا و جرم شناسی.
ب) لیسانس حقوق و معارف اسلامی
دوره‌ی لیسانس حقوق و معارف اسلامی یکی از رشته‌‌های تخصصی است که محصلان با مباحث حقوق و معارف اسلامی آشنا شده و در پایان دوره موفق به اخذ مدرک لیسانس در آن رشته می‌شوند. دانشجویان این دوره با گذراندن 154 کردیت در قالب دروس تخصصی، پایه و عمومی در طول 8 سمستر با مباحث بنیادی و تخصصی در زمینه‌ی حقوق و علوم اسلامی آشنا می‌شوند و در پایان این دوره توانایی لازم برای ادامه تحصیل در مقاطع ماستری و دکتری حقوق جزا و حقوق خصوصی و دیگر رشته‌های مرتبط را پیدا خواهند کرد. اهداف دوره‌ی لیسانس حقوق و معارف اسلامی از قرار زیر است:
· تربیت محصلان برای آشنایی با حقوق اسلامی.
· آشنایی محصلان با مهم‌ترین مسائل حقوق.
· ایجاد توانایی تدریس و تحقیق در عرصه‌‌ی حقوق.
· آشنایی محصلان با متون اصلی حقوق.
· شناخت استعدادها و هدایت آنان برای ادامه‌ی تحصیل در سطوح بالاتر.
2- دیپارتمنت فقه
دیپارتمنت فقه پوهنحی فقه و حقوق دانشگاه المصطفی (ص) داری دو رشته است؛ رشته‌ی فقه قضایی که در مقطع ماستری محصل می‌پذیرد و رشته‌ی فقه و معارف اسلامی که در مقطع لیسانس در خدمت علاقه‌مندان به دروس اسلامی است.
الف) ماستری فقه قضایی
رشته‌ی فقه قضایی دوره‌ای تخصصی است که در آن دانشجویان دروس مشترک و تخصصی فقه قضایی را به طور عمیق فرامی‌گیرند و پس از گذراندن 62 کردیت‌در قالب دروس تخصصی، عمومی، پیشنیاز و پایان‌نامه به اخذ سند ماستری نایل می‌شوند. دانشجویان در طول دوره با حقوق اسلامی و وضعی توأمان به طور عمیق آشنا می‌شوند. اهداف دوره‌ی ماستری فقه قضایی از قرار زیر است:
· تربیت قاضی برای محاکم کیفری و مدنی.
· تربیت ثارنوال برای ثارنوالی‌های سراسر کشور.
· تربیت متخصص در حوزه‌ی فقه و حقوق قضایی.
· تربیت پژوهشگر در حوزه‌دادرسی اسلامی و عرفی.
· تربیت مشاور حقوقی در حوزه حقوق مدنی، کیفری و دادرسی.
· تربیت دانشجویان مستعد برای ورود به مقطع دکتری.
ب) لیسانس فقه و معارف اسلامی
دوره‌ی لیسانس فقه و معارف اسلامی، تلفیقی از دو نظام دروس دینی و دانشگاهی است. طول این دوره به دلیل تلفیق دروس دینی و دانشگاهی 9 سمستر است که محصلان 179 کردیت را در قالب دروس دینی، عمومی، مشترک و تخصصی گذرانده و موفق به اخذ سند لیسانس در رشته‌ی فقه و معارف اسلامی می‌شوند. این دوره با اهداف زیر راه‌اندازی شده است:
· تربیت اسلام‌شناس و محقق و استاد درمینه‌ی فقه و معارف اسلامی.
· تربیت عالمان دینی و مبلغان اسلامی برای گسترش آموزه‌های اصیل اسلام.
· جذب علاقه‌مندان به تحقیق و مطالعه در زمینه‌های مختلف علوم و معارف اسلامی.
· تربیت نیروهای شایسته‌ای که با آشنایی به آموزه‌های اسلام، شبهات و چالش‌های موجود را بشناسد و توان دفاع از آموزهای وحیانی اسلام را داشته باشند.
· شناخت استعدادها و هدایت آن برای ادامه‌ی تحصیل در مقاطع تحصیلی بالا‌تر.

پوهنحی فقه و حقوق پوهنتون المصطفی (ص)


١٠:٤٩ - 1395/10/27    /    شماره : ٨٢٣٥٤    /    تعداد نمایش : ٣٦٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج